Wind60plus

60 Yaşından Sonra Aktif Yaşam

Wind60+ Gri Saçlarınızdaki Rüzgarla – 60 Yaşından Sonra Aktif Yaşam

Wind60+ Gri Saçlarınızdaki Rüzgarla” 6 ülkeden 6 su sporu organizasyonunun güçlü yönlerini 18 ay boyunca bir araya getiren bir “Erasmus Plus” küçük ortaklıklar projesidir. Proje ortakları kulüplerdeki (sadece spor değil) yelken ve diğer faaliyetler yoluyla 60 yaşını aşmakta olan kişilerin aktif yaşam sürdürebilmesi için çalışacak.

Proje Ortakları

 • Horn Krakow, Polonya
 • 3on3, Kıbrıs
 • Sport Alges e Dafundo, İspanya
 • Natilus Polisportiva Nautica, İtalya
 • MOVE to Be With You, Avusturya
 • Ankara Yelken Kulübü, Türkiye

Ortakların Horn Krakow’a bir çalışma ziyareti ve o kulüpteki “Senyör Denizci Aktivite Merkezi” ile birlikte çalışarak yerel ileri yaş kişilerin hayatlarını nasıl etkilediklerini görmek ve aynı zamanda partner kulüplerin yeni fikirlerini denemek projenin özünü oluşturmaktadır.

Projede üretilecek materyaller (yaklaşık 15 sayfalık broşür ve 20 kısa film) diğer yelken kulüpleri ve diğer su sporları organizasyonlarının senyörlere yönelik etkinlikler başlatmasına ve yerel belediyeleri ile Krakow’dakine benzer programlar yürütmesini teşvik edecek.

Bir çok kişi şunu sorabilir: “Yelken yapmak için çok mu yaşlıyım?”

Yelkencilik, yaştan bağımsız olarak herkesin keyifle yapabileceği bir aktivitedir. Ayrıca öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Yaşlılar için harika bir eksersiz olduğundan, yelkencilikten asla vazgeçirilmemeleri gerekir. İnsanlar yaşlandıkça daha az hareketli hale gelirler ve eskisi kadar yürümez veya eksersiz yapmazlar. Ancak yelkenin çok yönlülüğü, çoğu zaman teknenin kokpitinde otururken çok fazla hareket etmenize gerek olmamasıdır. Bu kesinlikle kanepede oturmaktan daha çekici bir zaman geçirme etkinliğidir.

Projeyi yönlendiren öncelikler şunlardır:

1—Eğitim, öğretim, gençlik ve sporun tüm alanlarında kapsayıcılık ve çeşitlilik – Yaşlıların sportif faaliyetlerde aktif hale getirilmesi ve entegrasyonu.

2—Erasmus + programını tüm vatandaşlar ve jenerasyonlar arasında yaygınlaştırmak – ileri yaşlar için Erasmus + ve uluslararası işbirliğini teşvik etmek – programın sadece öğrenciler için olmadığını, tüm grup ve yaşlar için yer olduğunu göstermek.

3—Eğitimcilerin ve diğer yetişkin eğitimi ekibinin yeterliliklerini geliştirmek – spor koçlarına ve yetişkin eğitimcilerine ileri yaşlarla nasıl çalışabileceklerini, onları nasıl aktif hale getirebileceklerini, onları evden öıkarabileceklerini ve onlara aktif ve anlamlı bir yaşam sunabileceklerini öğretmek.

pdf.pngEtkinlik kitapçığını indirmek için tıklayınız.

Wind60+ With the wind in your grey hair – promoting active living after 60

„With the wind in your grey hair” is a small collaborative project that brings together the strengths of 6 water sports organisations in 6 countries for 18 months. The consortium of clubs will work on activating seniors (over 60) through sailing and other activities (not only sports) in the clubs.

Project partners:

 • HORN Krakow, Poland
 • 3on3, Cyprus
 • Sport Alg s e Dafundo, Portugal
 • Nautilus Polisportiva Nautica, Italy
 • MOVE to Be You, Austria
 • Ankara Sailing Club, Turkey

The main part of the project will be a Study Visit to HORN Krakow and working with the club’s 'Sailor’ Senior Activity Centre to see how they operate and influence the lives of local seniors, as well as trying out ideas from partner clubs. The materials from the project (about 15 pages of brochure and 20 short films) will help other sailing clubs and other water sports organisations to open senior activities and motivate local municipalities to run similar programmes as in Krakow.

Many people may ask: „Am I too old for sailing?”

Sailing is an activity that can be enjoyed by anyone, regardless of age. It is also never too late to learn. Older people should not be discouraged from sailing as it is great exercise for seniors. As people get older, they become less mobile and are not able to walk as far or do as much exercise as they used to. However, the versatility of sailing is that you don’t have to shuffle around too much as you sit in the cockpit of the yacht most of the time. This is definitely a more attractive leisure activity than sitting on the sofa.

The priorities guiding the project are:

 1. Inclusion and diversity in all areas of education, training, youth and sport – activation and integration of seniors in sporting activities
 2. Promoting Erasmus+ among all citizens and generations – promoting Erasmus and international cooperation for seniors – showing that the programme is not just for students – but there is room for all groups and age groups.
 3. Improving the competences of educators and other adult education staff – teaching sports coaches and adult educators how they can work with seniors and get them active, get them out of the house and give them an active and purposeful life

pdf.pngClick to download the activity booklet

 

ayk-wind60plus-ortaklar.jpg

İlgili Duyurular